czwartek, grudnia 10, 2015

O co chodzi z TK?

Trybunał Konstytucyjny bada zgodność z konstytucją aktów normatywnych a nie wykonawczych. Nie może orzekać czy dana czynność była właściwa czy nie. Sędziowie wybierani są na 9 lat, jest ich 15. Wybierani są przez Sejm bezwzględną większością głosów i muszą złożyć ślubowanie przed Prezydentem. Wygaśnięcie mandatu sędziego TK stwierdza Zgromadzenie Ogólne TK. Prezesa TK powołuje Prezydent spośród przedstawionych przez TK 3 (było 2) kandydatów. Nowelizacja ustawy o TK z 25 czerwca 2015 r. wprowadziła jednokadencyjność sędziów i wybór nowego mandatu na 3 miesiące przed upływem bieżącego. Nowelizacja ustawy z 19 listopada 2015 r. skróciła ten okres do 30 dni, wprowadzono dwukadencyjność prezesury (mandat 3-letni), ślubowanie sędziego w terminie do 30 dni, w ramach przepisów przejściowych stwierdziła wygaszenie kadencji Prezesa i Wiceprezesa TK.

TK zakwestionował zmianę z 2 na 3 kandydatów na Prezesa TK (ograniczenie niezależności władzy sądowniczej), 30-dniowy termin na ślubowanie oraz bieg kadencji od ślubowania, wyjątek od ustawowych terminów w 2015 roku i wygaszenie kadencji przez Sejm a nie Prezydenta.

Podsumowując: skoki na TK zrobiły oba Sejmy. Wyrok TK w sprawie ustawy z dn. 19 listopada 2015 r. nie rozwiązał kwestii co zrobić z 15+3 sędziami.

0 komentarze: