czwartek, grudnia 31, 2009
środa, grudnia 30, 2009
Avatar
Kiedyś efekty specjalne robiło się na maszynach SGI z systemem operacyjnym Irix na bardzo wydajnym systemie plików XFS z dziennikiem (XFS został sportowany na Linuksa i do tej pory w testach potrafi skopać tyłek ext4, nie mówiąc już o ext3). Ludzie z SGI stworzyli cplusplusowego STL-a. Na sprzęcie SGI powstał Park Jurajski. Filmy renderowało się też na Linuksie z Alphami EV6 (świetny procesor; ludzie którzy go konstruowali ratowali się ucieczką do AMD i stworzyli 64-bitowego Athlona). Wszystkie sympatyczne filmy Disneya wyprodukowane przez Pixar (np. Potwory i spółka) powstały na Mac-ach G5 (Apple ma świetne narzędzia do obliczeń rozproszonych MPI). Avatara zrobiono na GPU Nvidia Tesla. Już pierwsze ujęcia maszynerii w bazie ukazują wyrenderowany świat, który wygląda dużo realistyczniej niż jakikolwiek z 3DMarków. Pamiętacie 3DMark 03 Demo Nature, kiedy byliśmy w szoku, że tak pięknie można wyrenderować świat? Teraz mamy las w Avatarze.
Jakie jest przesłanie filmu? Ludzkość używa postępu technologicznego do niszczenia dobra i piękna. Żądza posiadania, żądza władzy. Wszystko, co stoi na drodze, zostanie zniszczone.
"Jeśli do umacniania rozwoju potrzebni są coraz to liczniejsi technicy, to o wiele bardziej potrzebni są ludzie mądrzy; zdolni do wnikliwej refleksji, poszukujący nowego humanizmu, dzięki któremu ludzie naszych czasów poprzez przyjęcie najszlachetniejszych wartości (...) mogliby odnaleźć samych siebie." "Aby [postęp] był prawdziwy, powinien on być zupełny, to znaczy winien przyczyniać się do rozwoju każdego człowieka i całego człowieka" (Populorum progressio)
Czy Avatar bedzie filmem przełomowym? Matrix był filmem przełomowym. Kojarzycie ujęcie - replay w Aniołkach Charliego, kiedy Drew Barrymore wypada z okna. To właśnie jest tzw. efekt Matriksa.
Dla informatyków bez zmian: kultowym filmem numer jeden nadal pozostaje Matrix; Matrix był UNIX-em, a Trinity przy hackowaniu używała nmap-a. Matriksa ogłądało się także na BeOS-ie - był kodek 3vix do Media Playera i na Linuksie, gdzie na Debianie przez modem ściągało się GCC, żeby przekompilować mplayer-a z flagami dla K6-3...
Mogliby grzać w tej Feminie, trochę zmarzłem przez te 2 godziny.
niedziela, grudnia 27, 2009
czwartek, grudnia 24, 2009
Lies, damn lies and benchmarks
Chcemy porównywać jakieś produkty występujące na różne systemy operacyjne. Ponieważ jesteśmy nowocześni używamy wirtualizacji. Jeden produkt wpakujemy do Ubuntu JeOS ze wsparciem dla parawirtualizacji (VMware: vmi.present ="True" na starszych Xenonach lub Opteronach) a drugi do zwykłego Windows-a.środa, grudnia 23, 2009
GlassFish na produkcji
Po zainstalowaniu GlassFish działa na ustawieniach odpowiednich do dewelopmentu. Przed wypuszczeniem go na produkcję, gdzie oczekuje się od niego pewnej wydajności, trzeba pozmieniać parę rzeczy.piątek, grudnia 18, 2009
wtorek, grudnia 08, 2009
No (distributed) transactions in BizTalk
Database insert to different data sources. Atomic doesn't work in Visual Studio, so change transaction type to Long Running.
Now it doesn't work in real life.
BizTalk and WCF-SQL Send Ports
Add -> New generated item -> Consume WCF Service, orchestration looks reasonably.
We deploy it and run and... it doesn't work. Orchestration is dehydrated and in Event Viewer we see 'action not understood'.
Fix is to change Action in WCF Send Port configuration from XML fragment to text
- or -
change port operation name to Action name.