sobota, kwietnia 30, 2011

Łopuszańska



Gdybym pracował w Polkomtelu na Postępu i chciał wracać do domu Alejami Jerozolimskimi to stałbym w takim korku na Łopuszańskiej.

czwartek, kwietnia 28, 2011

Aleje Jerozolimskie





Kierunek na Pruszków. Plus jest taki, że jadąc z pracy do domu można posłuchać radia.

niedziela, kwietnia 24, 2011

Bezpieczne aktualizacje







OpenSolaris (i jego pochodne) pozwalaja na bezpieczne aktualizowanie systemu operacyjnego. W momencie aktualizacji tworzony jest snapshot ZFS, jest on bootowalny, można wybrać go w menu GRUB. Jeśli update spowodował błędy wystarczy przerestartować system i wybrać środowisko startowe sprzed aktualizacji.

sobota, kwietnia 23, 2011

Ubuntu alternate install



Ubuntu alternate install to de facto instalator Debiana, w którym na dyskach można utworzyć mdraid lub wolumeny LVM. Założyłem, że instalowany OS pożyje dłużej, dlatego na system plików wybrałem XFS - jako jedyny linuksowy umożliwia defragmentację.

piątek, kwietnia 22, 2011

Węgrzy mają dobrą konstytucję


Człowiek ma prawo do życia, a dziecko ma prawo do normalnej rodziny i są to prawa podstawowe i nadrzędne wobec wszystkich innych.

Z cyklu: Ja sam obalyłem komunizm



Gazeta Wyborcza nie skorygowała jeszcze wypowiedzi byłego prezydenta, że on sam nie obalił komunizmu, bo pomagali mu przecież generałowie Jaruzelski i Kiszczak.

środa, kwietnia 20, 2011

Unity revisited


Panel z ikonami aplikacji jest trochę wygodniejszy niż w Gnome 3.0, bo sam się ukrywa, kiedy nie jest potrzebny. Twórcy Unity chcieli jak najlepiej wykorzystać piksele i dlatego na przykład, zmaksymalizowane aplikacje nie mają własnego obramowania okna - udaje je górny panel, na którym pojawiają się ikonki: zamknij, minimalizuj, maksymalizuj. Kiedy zmaksymalizowane okienko posiada fokus, zamiast nazwy aplikacji w 'obramowaniu' pojawia się menu programu. Unity aplikacjom zmaksymalizowanych dostarcza kilkadziesiąt pikseli więcej dla przestrzeni roboczej. Bardzo dobre rozwiązanie dla tabletów i netbooków.






Panel z ikonami aplikacji przy wyszukiwaniu programów jest niepotrzebnie cały wyszarzany - wystarczyłoby zmniejszyć nasycenie kolorów o 50-70%. Wyszukiwanie jest fajne, bo brane są pod uwagę nie tylko zainstalowane aplikacje, ale też te dostępne w repozytoriach (Ubuntu Software Center / apt-get).


W Ubuntu 11.04 można posłuchać RMF-u i to jest plus :)

poniedziałek, kwietnia 18, 2011

O monitoringu EAI

Jeśli mamy w miarę homogeniczną platformę integracyjną (ta sama technologia i zbliżone wersje oprogramowania), to powinna ona mieć monitoring automatyczny. Zatrudnienie ludzi do zadań 24/7 to strata pieniędzy i jakości. Pieniędzy dwa razy, bo opłacany jest człowiek, który na nocnej zmianie śpi, ogląda youtube-a i inne tube-y..., ściąga torrenty itd., a pojedyncze błędy traktuje jako rzecz nie wymagającą raportowania - po paru dniach przychodzi z tą rzeczą biznes, kiedy aktualna strata z powodu niedziałania przepływu przewyższa pensję monitoranta. Dojrzałe EAI ma monitoing automatyczny, wrzucający zdarzenia do bazy, gdzie obrabia je silnik reguł, w razie potrzeby rejestruje w systemie zarządzania incydentami, wysyła odpowiednim osobom maile i sms-y, zapala światełka na czerwono. Monitoring powinien być proaktywny, czyli np. wywoływać co jakiś czas usługi i sprawdzać, czy otrzymana odpowiedź jest poprawna. Do powiadamiania sms-ami o awarii można wykorzystać przemysłowy modem gsm.

niedziela, kwietnia 17, 2011

Linux i mp3

Żeby w Fedorze 15 posłuchać RMF FM trzeba zainstalować Amaroka i phonon-backend-vlc, żadna inna aplikacja i żaden inny backend nie działa. Pod względem używalności jest to porażka. Zwykłego użytkownika w trakcie prób odtworzenia radia pewnie szlag trafi i ściągnie Linux Mint LiveCD.



Gnome 3, jako nowoczesny desktop, może się podobać. Twórcy Fedory mogliby jeszcze popracować nad czcionkami w Firefoksie.






Wirtualne pulpity są dobrze zrobione. System szybko startuje.

piątek, kwietnia 15, 2011


Byłem u luteran w kościele przy Alei Solidarności. Dwie dziewczyny ćwiczyły przed Wielkim Piątkiem. W środku w zasadzie tylko duży podświetlony krzyż, bez ukrzyżowanego. Robi wrażenie i daje do myślenia. Krzyż jest pusty, bo On powstał z martwych. Krzyż mówi do nas, że jeszcze nie raz będziemy cierpieć i upadać, ale mamy powstawać. Za moment Wielki Tydzień...

środa, kwietnia 13, 2011

A w BlueCity



się Windows-owi program popsuł...

Scirocco



Słabe to Scirocco, jest mniejsze od Yarisa :)

poniedziałek, kwietnia 11, 2011

Zawieś Javę

Double.parseDouble("2.2250738585072012e-308");
Nieskończona pętla. Błąd Oracle naprawił dopiero w Sun JRE 1.6.0 update 24.

sobota, kwietnia 09, 2011

Kernel z Androida 3.0

Najciekawszą ze wszystkich google-owych funkcjonalności jest interfejs do alokowania pamięci w przestrzeni jądra poprzez zapis do /dev/pmem i iżycia przez zamapowanie pliku urządzenia. Pod spodem znajduje się tzw. buddy allocator trzymający listę obszarów pamięci o rozmiarze będącym wielokrotnością dwójki, w razie potrzeby dzielący lub scalający bloki, stosowany w celu zapobiegania fragmentacji. Dzięki urządzeniu Google wyeliminował konieczność istnienia biblioteki udostępniającej nowy alokator, a także skomplikowanego globalnego zarządzania pamięcią w przestrzeni użytkownika. W przestrzeni jądra można alokować duże strony.





Inne ciekawe rzeczy: wsparcie układów NVidia Tegra włączając wykorzystanie ich do sprzętowego strumieniowego szyfrowania AES-em, logger w przestrzeni jądra przypominający log4j, konsola wykorzystująca jako wyjście podany obszar pamięci RAM, mechanizm IPC Binder operujący na drzewach czerwono-czarnych.

Androida 3.0 mają m.in. Motorola Xoom, Asus Eee Pad, Acer Iconia.

środa, kwietnia 06, 2011

Szlachetne zdrowie

"Nadmierna liczba godzin pracy może się okazać zabójcza, jak wynika z badań, w których ustalono, że wydłużony czas pracy może grozić zawałem, w takim samym stopniu jak palenie, podwyższony cholesterol i wysokie ciśnienie. U dorosłych pracujących 11 godzin dziennie lub więcej ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest o 67 procent wyższe niż u osób pracujących na 8-godzinnych zmianach."
Nadgodzinom trzeba powiedzieć stanowcze: no way!

Uważam Rze

"Prezydent Bronisław Komorowski zastanawia się, czy podpisać ustawę emerytalną. Analizuje. Aspekty ekonomiczne. I prawne. Żeby mu tylko łeb nie eksplodował".
Generalnie nikt nie powinien zniżać się do poziomu elit intelektualnych Gazety Wyborczej i używać ich języka, ale z drugiej strony jest zasada akcji i reakcji, która mówi o sile o przeciwnym zwrocie...