Oracle Day 2011
Sponsorem konferencji był Intel, miał też swoją prezentację, w której pokazywał innowacyjność firmy, ukierunkowanie na przyszłość, wsłuchiwanie się i przewidywanie potrzeb klientów oraz synergię z korporacją Oracle. Był to bardzo ważny sygnał: x86 mówimy tak! Tej architekurze można ufać i stawiamy na nią długoterminowo. Exadata, Exalogic, Exalytics - wszystkie te rozwiązania używają procesorów Intel Xeon. Dla sceptyków jest SuperCluster na T4. Oracle 11g na Exadata może być 20-50x szybszy: kontrolery dysków używają podtrzymywanego bateryjnie cache-u na pamięciach DDR3, zapis do cache-u powoduje powrót z operacji I/O; logi bazy są przetrzymywane na dedykowanych, jeszcze szybszych niż standardowe, dyskach SSD; dane są kompresowane - kompresja i dekompresja na wydajnym procesorze przy mniejszej liczbie odczytanych/zapisanych bloków storage-u daje mierzalne przyśpieszenie (patrz: testy btrfs w serwisie Phoronix); wreszcie baza wie jak mapują się kolumny na bloki na dysku i dzięki temu czyta tylko to, czego potrzebuje zapytanie SQL użytkownika, a nie leci sekwencyjnie po całych rekordach. Zwróćcie uwagę na literkę 'c' w Oracle Enterprise Manager 12c - to nawiązanie do chmury (co ciekawe EM ma w interfejsie webowym integrację z Metalinkiem). Na potężnych maszynach (w jednej szafie po kilkanaście albo więcej serwerów) można faktycznie stawiać rozwiązania Infrastructure/Platform-As-A-Service. Oracle jest firmą totalną. Teraz widać jak na dłoni jak przemyślane i strategiczne było przejęcie Sun Microsystems: Oracle może zaoferować klientom gotowe rozwiązanie, które wstawia się tylko do serwerowni dostając gotową bazę danych i serwer aplikacyjny.Big Data - Oracle dostrzegł potencjał NoSQL. BerkeleyDB to teraz Oracle NoSQL Enterprise do gromadzenia danych surowych, które mają być dalej przefiltrowane przez Oracle Hadoop lub obrobione przez Oracle R (wersja środowiska R dostosowana do współpracy z Exadata/Exalytics).
Gwiazdami konferencji byli: Michał Kostrzewa (ma dobre założenie, że audytorium to IT, kadra zarządzająca i biznes), Marek Martofel (profesjonalny, doświadczony, techniczny), Marcin Kozak (prawdziwy ewangelista, działkę Sun DSEE zamienił na bezpieczeństwo) oraz Jurek Owsiak (20 lat WOŚP i Oracle-a). Brakowało mi Waldka Kota (BEA). Grzegorz Świątek z PW EE zadał ciekawe pytanie: czy skoro na Oracle Solaris i Oracle Unbreakable Linux mamy tak samo nazywający się Oracle VM 3.0, to czy w przyszłości platformy te będzie można łączyć. Pytanie jednak pozostało bez odpowiedzi, a było bardzo uzasadnione w kontekście newsów o portowaniu ZFS-a i DTrace na Linuksa.
Wiceprezes Oracle Application Product Marketing Folia Grace (której amerykańskiego angielskiego słuchało się z przyjemnością, po przedmówcy Francuzie) zwróciła uwagę na istotny trend: za moment proporcje rynków established/emerging będą 50/50. Duże korporacje muszą zmieniać strategię i orientować się także na małych klientów.
Konferencja dla niektórych wymagała poświęceń - na jej rzecz z firmowego wyjazdu integracyjnego zrezygnowali koledzy z działek Unix, Capacity i BSCS. Ja jestem aspołecznym typem i integruję się tylko w ramach EAI :)
0 komentarze:
Prześlij komentarz