czwartek, maja 26, 2011

Na urlopie

Gdy będę sobie odpoczywał na urlopie, wśród ogłosów szpaków wpierniczających czereśnie, nasza stolica będzie sparaliżowana, bo przyjeżdza jakiś Osama czy Obama... Kolejne rządy nie wiedzą, co to polityka zrównoważonego rozwoju. Zamiast inwestować w regiony wpompowuje się kasę w Warszawę, do której za pracą ściąga ponad milion ludzi. Tak powstaje podział na Polskę A i Polskę B. Przeciwdziałać temu może Unia Europejska i jej ukierunkowana regionalnie polityka - zauważmy, że pojawiają się w niej dwa ważne słowa: solidarność i spójność. Idee szczytne, zawsze trudniej jest z ich wcieleniem w życie, ale trzeba przyznać, że w zasadzie cały postęp infrastruktury komunikacyjnej zawdzięczamy UE.

UKE o mobilnym internecie

'Podczas badania transmisji danych w sieciach komórkowych wykonano łącznie 5625 połączeń w sieci operatora „ERA", 5184 połączenia w sieci operatora „ORANGE", 5776 połączenia w sieci operatora „PLAY" i 5654 połączenia w sieci operatora „PLUS".

Najlepszy wynik zarówno w badaniach mobilnych i stacjonarnych osiągnął operator sieci „PLAY". W sieci tego operatora zarejestrowano najmniej nieudanych sesji pomiarowych, strony www otwierały się najszybciej oraz najskuteczniej był pobierany pliki z serwera FTP i wysyłane wiadomości e-mail. Można uznać że operator sieci "PLAY" najskuteczniej realizował usługi spośród wszystkich czterech operatorów. Szczególnie to było widoczne w badaniach mobilnych. W badaniach stacjonarnych różnica między poszczególnymi operatorami nie była tak widoczna.

Zbliżony wynik jakości świadczenia usług transmisji danych osiągnął operator sieci „PLUS". W jego sieci również strony www otwierały się bardzo szybko, ponadto zarówno w badaniach mobilnych jaki i stacjonarnych operator ten osiągnął najwyższe prędkości transmisji podczas pobierania pliku z serwera FTP.

Najsłabszy wynik w badaniu zarówno stacjonarnym i mobilnym osiągnął operator sieci „ORANGE". Wprawdzie operator ten osiągnął zbliżoną skuteczność w realizacji sesji pomiarowych co operator „PLAY", jednak strony www otwierały się najwolniej ze wszystkich czterech operatorów, również przy pobieraniu plików z serwera FTP osiągał jedne z niższych prędkości.'

E112

UKE zbadało połączenia na numer alarmowy 112.

"Prowadzone badania jakości i dostępności połączeń z numerem alarmowym 112 wykazały, że na całej trasie [Poznań-Warszawa] udało się zestawić maksymalnie 70,8 proc. poprawnych połączeń w sieci operatora ERA, 61,1 proc. w sieci operatora ORANGE, 47,2 proc. w sieci operatora PLUS i zaledwie 38,6 proc. w sieci operatora PLAY.

W czasie prowadzenia badań zauważono, że nie występuje tzw. "roaming" międzyoperatorski w przypadku braku macierzystej sieci - terminal dalej próbuje zestawiać połączenia z numerem alarmowym 112 we własnej sieci, mimo braku sygnału z sieci.

Część połączeń została odrzucona z komunikatem „SIEĆ ZAJĘTA", co może wskazywać na brak priorytetowania połączeń z numerem alarmowym 112. W czasie prowadzenia badań zauważono również komunikaty „NUMER ZAJĘTY" czego przyczyną może być zbyt mała liczba linii obsługujących numer 112."

Szacowanie kosztu projektu


Metoda ekspercka by Piotrek.

środa, maja 25, 2011

MeeGo 1.2

Produkt Intela, z którego developmentu wycofała sie Nokia. Glówną zaletą i wadą jednocześnie jest to, że MeeGo to zwykły Linuks ze zwykłym Gnomem, tyle że z podmienionym shellem. Czy na netbooku jest to lepsze rozwiązanie niz Ubuntu 11.04? Mam wątpliwosci.


Bardzo podobne do siebie i wszystkie kwadratowe ikony aplikacji - pod względem używalności wypada to słabo. W oczy rzuca się także mało optymalne wykorzystanie ekranu. Nie dość, że pasek MeeGo jest dość wysoki to jeszcze obramowania okien aplikacji są równie szerokie. Nie ma ikony do maksymalizacji okna, a ręczne skalowanie jest niewygodne.



Wygląd jest sympatyczny (oprócz mało rozróżnialnych ikon), ale zabrakło pracy specjalistów od HCI. Na rynku jest ich przynajmniej paru, bo zostali zwolnieni przez Oracle-a (w Sunie rozwijali Gnome-a), więc rada do Intela: zatrudnijcie specjalistów od GUI! Z drugiej strony, czy jeśli mamy Androida, ChromeOS, WebOS to przy takiej fragmentacji rynku potrzebujemy kolejnego mobilnego Linuksa?

poniedziałek, maja 23, 2011

O czcionkach

Pojawił się ostatnio na moim blogu komentarz właściciela MacBooka o brzydkich czcionkach w Mac OS X. Udało mi się problem odtworzyć. Jeśli jabłkowy system nie wykryje, że ekran jest typu LCD (błąd rozpoznawania wyjścia w sterowniku Nvidii/Ati?) to antyaliasing ustawia na tryb szarości. Widać to na poniższym obrazku porównującym czcionkę Arial w systemach Windows 7, Mac OS X 10.6 i Ubuntu 11.


W powiększeniu x3 powinno być widać barwne artefakty antyaliasingu RGB.


Poniżej włączone (za pomocą narzędzia TinkerTool) mocne wygładzanie czcionek w OS X.



Wygładzanie lekkie:




Porównując rendering czcionek należy zauważyć, że Windows zawyża rozmiar rysowanych glifów - taka sztuczka na lepszą jakość. Wygląd można dostosować narzędziem CleatType Tuner.


Mac OS X i Ubuntu rysują czcionki podobnie (patrz diff), odstępy między glifami są inne.


Teraz weźmy się za czcionkę Ubuntu Regular. Obejrzyjmy ją w programie TTFEdit, który kiedyś napisałem.


Canonical kupiło czcionkę od firmy, która profesjonalnie zajmuje się typografią. Obrys glifów ma rozmiar 1000x1000 a nie 2048x2048, dzięki czemu przy skalowaniu dostaniemy mniejsze błędy. Rzuca się w oczy duże zagęszczenie punktów kontrolnych - dzięki temu zabiegowi nawet jeśli rysowana krzywa byłaby zniekształcona przez 3 punkty to zostanie dobrze "dogięta" przez następne 3. Jeśli z czcionki skasujemy tablicę hintingu (instrukcje dopasowywaniu punktów do danej rozdzielczości), to czcionka i tak zostanie narysowana poprawnie. Pewnie dlatego w Ubuntu jest włączony hinting lekki.




W efekcie końcowym najważniejszy jest monitor. Poniżej zdjęcia czcionek Arial na starej ale dobrej matrycy PVA. Najlepiej wypada Ubuntu. W powiększeniu widać, że czcionki pod Windows-em są "nadgryzione".

niedziela, maja 22, 2011

Paint Easy (na Asus Eee Pad)


Rysowanie jest fajnie! Szkoda tylko, że nie jest rozpoznawana siła nacisku.

sobota, maja 21, 2011

Mozilla Fennec


Do codziennego używania Internetu na tablecie pewnie najwygodniejszy będzie Firefox. Mimo zainstalowania z Android Market wtyczki Adobe Flash, Mozilla jej nie widzi. Gdy trzeba koniecznie odczytać zawartość strony z Flashem można użyć systemowej przeglądarki WebKit. Do Firefoksa można doinstalować filtr AdBlock.

Eee tablet







Piszę tego posta z tabletu Asus Eee Pad. Blogspot wcale nie jest przystosowany do tabletow, co dziwi bo jego właścicielem jest Google. Domyslna przeglądarka WebKit nie jest za bardzo uzywalna, ale mozna zainstalowac z Android Market Firefoksa 4.0. Bardzo milo uzywa sie tableta do gadu-gadu (aplikacja vCommunicator) i tu widze jego zastosowanie. Rozpoznawanie mowy jako metoda wprowadzania tekstu jest fajne, trochę śmieszne i nie zawsze daje oczekiwane rezultaty - najlepiej mówić wolno z pauzami między wyrazami. Opera Mini 6 najlepiej ze wszystkich przeglądarek skaluje strony do wielkości ekranu, ale brzydko wyświetla fragmenty tekstu (odstepy miedzy wierszami, niektóre czcionki). Za to ładnie zaznacza klikniete elementy, czego nie robi Firefox (dylemat czy wysylanie formularza trwa czy nie zostalo zainicjalizowane). Opera tez lepiej tworzy layout, biorac pod uwage trafianie w elementy palcem, w pozostalych przeglądarkach są problemy z dokładnością.

Cache-owanie aplikacji to dziwne rozwiązanie, bo nie ma tu ani wielozadaniowosci ani zamykania programów, tylko ich hibernacja. W HP WebOSie jest naturalnie zachowujący się multitasking, który jest bardziej zrozumiały dla uzytkownika.

Edycja tekstu (cut & paste) jest ciężka, jeśli chodzi o inputbox-y w przeglądarce to umie to tylko Opera. Północnoeuropejska przeglądarka jest jednak w ladowaniu stron sporo wolniejsza od Mozilli.

czwartek, maja 19, 2011

Ubuntu 11.04 F10 fix




Niedziałające F10 w Midnight Commanderze może wkurzać...

Jeszcze jeden problem: Compiz do spółki z X-ami korzystającymi ze sterownika radeon potrafi wieszać GPU. Jako workaround należy do /etc/rc.local dodać linijkę:
echo "low" > /sys/class/drm/card0/device/power_profile
i wyłączyć usypianie monitora przez DPMS.

Section "Device"
Option "EnablePageFlip" "false"
Option "ColorTiling" "true"
Option "EXAVSync" "false"
Identifier "Card0"
Driver "radeon"
BusID "PCI:1:0:0"
EndSection

Jak na wersję stabilną dystrybucji Unity w Ubuntu 11.04 ma sporo błędów. Jednakże jest na tyle rewolucyjne, fajne i dające sporo frajdy z użytkowania, że po raz pierwszy na stałe korzystam z Ubuntu. Interfejs zrobili specjaliści od HCI i to trzeba docenić.

W Mac OS X nie podoba mi się maksymalizacja okien - jest źle zrobiona. Zamykanie aplikacji z menu zamiast przyciskiem [x] też jest mało ergonomiczne. Nowe Ubuntu pod względem fajności GUI jest lepsze od OSX.

wtorek, maja 17, 2011

Play



Play ma genialnie prostą ofertę na internet. Tego właśnie oczekują klienci: chcą internetu na rok (przy obecnej dynamice rynku 2 lata to za długo) i określonej liczby danych do ściągnięcia. Chcą wiedzieć ile płacą, bez jakichś wymyślnych promocji za złotówkę. Jasny i czysty układ. Czemu inni operatorzy nie mają takich ofert? Bo mają idiotów w marketingu i sprzedaży, którzy nie potrafią zrozumieć klienta. Ani też za bardzo nie chcą, bo prawdopodobnie indywidualne programy premiowe promują wykorzystywanie klienta.
W ostatnim roku liczba klientów Playa zwiększyła się prawie dwukrotnie. Play używa darmowego i otwartego Service Mix-a jako ESB/platformy integracyjnej. Zamiast używać Oracle RAC ma własne rozwiązanie HAJDBC. Pieniądze na IT wydają w bardzo przemyślany sposób, nie szastają nimi jak u innych operatorów. Play ma mniejszych dostawców IT, którzy nie traktują go jak dojnej krowy.



Zmniejszając koszty własne można oferować klientowi tańsze produkty. Klient nie jest idiotą, jest racjonalny i rozsądny, lubi prostą i jasną ofertę. Trzeba pamiętać, że według danych GUS tylko 5% Polaków zarabia powyżej 5000 zł brutto! Cena dla przeciętnego Polaka ma znaczenie, co widać na przykładzie dynamicznego wzrostu P4.

Linux w przeglądarce



Twórca QEMU napisał w JavaScript-cie emulator x86, który potrafi uruchomić Linuksa 2.6.20. Jest to dowód na to jak niesamowicie wydajne stały się silniki JS.

niedziela, maja 15, 2011

Paski przewijania w Ubuntu 11.04



Najnowsze Ubuntu ma bajeranckie paski przewijania, które niestety nie działają w Eclipse-ie (SWT pod Linuksem używa GTK). Całe szczęście można je wyłączyć ustawiają zmienną środowiskową.

ChromiumOS





Można powiedzieć, że ChromeOS/ChromiumOS to rozwiązanie bare metal. Przy pierwszym uruchomieniu następuje konfiguracja konta użytkownika. System uruchamia się błyskawicznie. Po zalogowaniu się działa tylko przeglądarka, nie ma dostępu do lokalnego systemu plików. ChromeOS jest na tyle minimalistyczny, że powinien dobrze sobie radzić na netbookach klasy low-end. Pozostaje pytanie, gdzie użytkownik może trzymać swoje pliki? W Google Docs albo na koncie Gmail. Firma VMware nawiązała współpracę z Google-em w celu stworzenia klienta usług chmurowej wirtualizacji dla przeglądarki Chrome. W komunikacji z maszynami wirtualnymi używany jest zmodyfikowany protokół RFB (Remote Frame Buffer) znany z VNC.

sobota, maja 14, 2011

Klient VMware dla iPada

piątek, maja 13, 2011

Kto tu zagląda?




Według statystyk z maja najczęściej zaglądał tutaj użytkownik przeglądarki Mozilla Firefox działającej pod kontrolą systemu Windows 7, rozdzielczość ekranu 1280x1024 wskazuje na komputer stacjonarny.

Jak zbackupować bloga


Blogspot skasował mi dwa posty. Przyczyna może być taka, że coś im się zepsuło i odtworzyli dane z backupu. Jakiś czas temu awarię miał Amazon, potem dwukrotnie VMware. Dane w chmurze nie są bezpieczne...

Update: wieczorem zagubione posty "wróciły", etykiety kategorii miały znaczki spoza alfabetu łacińskiego.

czwartek, maja 12, 2011

Arłukowicz zrobił swoje

Według majowego sondażu GfK Polonia PO dostałaby 45% głosów, PiS - 33%, a trzecie SLD - 5%.

wtorek, maja 10, 2011

Pełnomocnik premiera ds. koordynacji współpracy organizacji pozarządowych i administracji w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu

Jakie mamy w Polsce przypadki wykluczenia społecznego? Rodziny, które z przyczyn finansowych nie mogą wysłać dzieci na wakacje; młodzi ludzie, których nie stać na studia w odległym mieście; ludzie w podeszłym wieku, którzy za emeryturę mogą kupić albo jedzenie albo leki (i muszą wybierać); ludzie, którzy przed 1989 rokiem walczyli o wolną Polskę, a których kapitalizm wyrzucił na śmietnik historii; ludzie, którzy nie mają mainstreamowych poglądów TVN-u i Gazety Wyborczej i przez to nazywani są zacofałymi, nienowoczesnymi, ciemnogrodem; patrioci, którzy są wyśmiewani, bo w dobie wałęsowskiej globalizacji wszyscy powinni być europejskimi kosmopolitami; ludzie, dla których honor jest ważniejszy niż honorarium (a kanonem wartości są Bóg, Honor, Ojczyzna), a w ocenach elit są frajerami; ludzie, którzy bronią swoich przekonań religijnych (jeżeli większość nie daje się prześladować mniejszości, to jest to przejaw nietolerancji tej większości wobec mniejszości - według Gazety Wyborczej); chorzy na raka, których leczenie jest nieopłacalne dla NFZ; dzieci, którym odbiera się prawo do życia.

O dużych projektach

Zakładam, że duży projekt to taki, w którym integrowane są minimum 3 systemy. W projektach z dużą liczbą systemów najwięcej czasu pochłaniają testy. Harmonogram testów powinien być ustalany z dużym wyprzedzeniem i zatwierdzany na wszystkich szczeblach począwszy od samej góry do dewelopera, który ma uczestniczyć w testach, i jego zastępcy (zawsze należy mieć dodatkowego człowieka). Uczestnicy testów najpóźniej dzień przed zorganizowaną akcją powinni być biegle obeznani w artefaktach (XSD, WSDL, etc) i dokumentacji. Powinni być także zarezerwowani deweloperzy zdolni do zidentyfikowania i naprawienia błędów. Przypadki testowe powinny być jak najbardziej równoległe tzn. błąd w jednym obszarze testów nie powoduje przestoju tylko przejście do innej puli testów. Podczas testów do dyspozycji powinny być wszystkie zespoły, które brały udział w projekcie. Stworzenie takiego harmonogramu wymaga ekwilibrystyki i dobrych zdolności negocjacyjnych oraz zapłacenia chwilowo bezczynnym ludziom za bycie w "stanie gotowości". Wykrycie krytycznego błędu uniemożliwiającego testy powinno skutkować ich przerwaniem i zaplanowaniem harmonogramu od nowa. W ostatecznym rozrachunku testy przeprowadzone w ten sposób będą zrobione szybciej i taniej.

niedziela, maja 08, 2011

Android 3.0







Czy tablet z Androidem 3.0 ma jakieś zalety nad komórką/smartphone-em z Androidem 2.3? Jeśli w komórce mamy czterocalowy wyświetlacz, dostęp do poczty korporacyjnej MS Exchange, możliwość czytania dokumentów MS Office i zarządzania kalendarzem, to raczej nie.

Motorola Xoom to w zasadzie goły Honeycomb 3.0. Lepiej prezentuje się Acer Iconia Tab, który ma sporą liczbę aplikacji, w tym gier. W segmencie rozrywkowym widziałbym zastosowania tej zabawki (zważywszy także, że NVidia Tegra 2 to kawał GPU). Do pracy laptop, do zabawy tablet.

Fajnie by było mieć na tablecie system ogólnego przeznaczenia. Myślę tutaj o Linuksie x86 z nowym Gnomem/Unity, które były projektowane z uwzględnieniem urządzeń nowego typu. Windows 7 na tablecie jest zbyt toporny. Na Acerze Iconia Tab W pewnie można zainstalować Ubuntu 11.04 :)

Jeśli chodzi o wydajność procesora to dwurdzeniowa NVidia Tegra 250 jest porównywalna do jednowątkowego Atoma Z510. Dwurdzeniowy AMD C-50 jest trochę wolniejszy od Core 2 Solo SU3300. Procesor, który nie robi spekulatywnego wykonywania kodu, czekając na dostęp do pamięci, jest energooszczędny ale też mało wydajny. Gdyby nie GPU o płynnym Flashu można by zapomnieć.

czwartek, maja 05, 2011

Oficjalni Partnerzy Tibco

Accenture
Capgemini
CGI
HP Enterprise Services
Sciamus
Software Mind S.A.
Sygnity S.A.

Lista wyjęta z tibco.com. Czemu nie ma paru innych polskich firm? Kwestia jakości, kompetencji, zaufania, utrzymywania odpowiednich relacji?